גיל רוזנברג- רואה חשבון
 


הברזל 31, תל אביב  *  טלפון ישיר: 03-5716010  *  סלולארי: 050-9852939  *  מייל: gil@grtax.co.il
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מה כדאי לפתוח- עוסק פטור או עוסק מורשה?

דף הבית >> מה כדאי לפתוח- עוסק פטור או עוסק מורשה?
כאשר פותחים עסק ניתן להרשם בסטטוס של עוסק פטור או מורשה.
בכתבה הבאה תכירו ותדעו
את ההבדלים בין עוסק מורשה לפטור, יתרונות וחסרונות ומה כדאי באמת לפתוח.

מיהו העוסק הפטור?

1. עצמאי אשר מחזור מכירותיו/שירותיו לא עולה על 74,972 ש"ח בשנה(נכון לשנת 2011), כלומר, הכנסותיו קטנות מאוד.
הערה חשובה: מי ששכיר ורוצה להמשיך לעבוד כשכיר ובמקביל להיות עוסק פטור בנוסף, רשאי לעשות כן, יש לקחת בחשבון, כי הכנסותיו כעוסק פטור יצורפו להכנסותיו כשכיר ועל סך כל ההכנסות יחושב המס השנתי.

2. עוסק זה אינו יכול לקבל החזר מע"מ ובמקביל לא משלם מע"מ.

3. אין צורך בדיווח חודשי/דוח-חודשי למע"מ.

4. העוסק מוציא קבלות ולא חשבוניות מס.  

חשוב לציין שישנם מקצועות מסוימים אשר אינם יכולים לפתוח תיק עוסק פטור, אלא חייבים להיות מורשים, למרות שמחזור עסקם קטן מהתקרה שציינתי לעיל. 

טעויות נפוצות:

1. הרבה עוסקים פטורים חושבים שאין צורך להכין דוח שנתי למס הכנסה או לשלם ולדווח לביטוח לאומי.
אז למי שלא יודע, עוסק פטור אומנם יש לו פטור אבל רק בדיווחים החודשיים למע"מ, אך העוסק חייב להכין דוח שנתי למס הכנסה בסוף שנה גם אם הכנסותיו היו 0. בנוסף, יש חובה לדווח למע"מ בסוף השנה על כל העסקאות הפטורות שהתקבלו במהלך השנה.
לגבי ביטוח לאומי- ראה

2. ישנם כאלו שחושבים שעוסק פטור לא צריך לנהל ספרים, אז יש לי לחדש לכם משהו, יש לנהל מערכת חשבונות שתכלול ספר קבלות או פדיון יומי ובנוסף תיק תעוד חוץ.

יתרונות וחסרונות של העוסק הפטור:

יתרונות

1. במכירה לאנשים פרטיים אתם יכולים להיות יותר זולים במחיר כי אינכם צריכים להוסיף את המע"מ. ללקוח הפרטי אין מה לעשות עם הקבלות שלכם.

2. אינכם צריכים לדווח ולשלם מע"מ במשך השנה.

3. נחסכת התעסקות ביורוקראטית רבה עבור העסק.

4. שכר הטרחה שתשלמו ליועץ מס/לרו"ח, הוא יותר נמוך לעומת עוסק מורשה שמשלם יותר.  

חסרונות:
1. ברגע שאתם מפיקים קבלות ולא חשבוניות מס, אתם משדרים תדמית לא רצינית וחובבנית לעומת עוסק מורשה.

2. לא תוכלו להתקזז על מע"מ תשומות של הוצאות.

3. קיימת מגבלה על סכום מחזור הכנסות שנתי. צריך להיות עם יד על הדופק כל הזמן  לדאוג שלא לעבור את התקרה בסך 74,972 ש"ח בשנה.לסיכום:

החלטה להירשם כעסוק פטור/מורשה הינה אינדיבידואלית לכל אחד ואחת ותלוי בהרבה פרמטרים של העסק. רישום בתור "עוסק פטור", מתאים במיוחד לעסקים קטנים שצפויים לגלגל מחזור עסקים נמוך ומעוניינים להימנע מחובות בירוקראטיות מתישות.
עסקים שכאלו, שאינם חשים צורך להסתיר כי מחזור העסקים שלהם נמוך, עשויים להרוויח ולהקל על עצמם אם יפנו למסלול של עוסק פטור.  
נקודה נוספת, אם לקוחותיכם (קהל היעד) שלכם מורכב בעיקר מהשוק הפרטי וכמות לקוחותייך העיסקיים/חברות הוא יותר קטן, אז עולה כדאיותכם  לפתוח עוסק פטור. ככל  שמספר הלקוחות העסקיים שלך עולה, עולה איתם הכדאיות שבהרשמה כעוסק מורשה.
חשוב לציין, שאם אתם צופים קצב גידול שיהפוך אתכם  מהר מאוד במהלך השנה לעוסק מורשה(כמו: עסקה גדולה יותר), אז עדיף שתפתחו מלכתחילה עוסק מורשה ותחסכו כאב ראש וטרחה גדולה. ברור שאפשר לפתוח עוסק פטור ואח"כ לשנות לסטטוס מורשה במהלך השנה אבל תצטרכו - להדפיס קבלות חדשות, ללכת למע"מ ולשנות סטטוס, לשנות נהלים ומחירונים וכו'.
 
 אין במידע המופיע במאמר זה משום חוות דעת או המלצה מקצועית. המידע המופיע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד. השימוש במידע זה הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש בו.


 
 
Top pageTop page

         הברזל 31, תל אביב  *  טלפון ישיר: 073-2231103  *  סלולארי: 050-9852939  *  פקס: 057-7973143  *  מייל: gilros@zahav.net.il
לייבסיטי - בניית אתרים