גיל רוזנברג- רואה חשבון
 


הברזל 31, תל אביב  *  טלפון ישיר: 03-5716010  *  סלולארי: 050-9852939  *  מייל: gil@grtax.co.il
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


עובד במעמד עצמאי- לא בטוח שאתה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי

דף הבית >> עובד במעמד עצמאי- לא בטוח שאתה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי

לא כל אחד שהוא בעל תיק עצמאי במס הכנסה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי. קיימים חריגים מסוימים כפי שקבוע בחוק הביטוח הלאומי המגדיר "עובד עצמאי" כמי שעוסק במשלח יד (שלא כשכיר) והתקיים בו אחד מהתנאים האלה (1):
 
תנאי הראשון
הוא עסק במשלח- ידו לפחות 20 שעות בשבוע בממוצע.
תנאי השני
הכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח-ידו לא פחתה מסכום השווה ל-50% מהשכר הממוצע במשק.
תנאי השלישי
הוא עסק במשלח-ידו לפחות 12 שעות בשבוע בממוצע, והכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח-ידו לא פחתה מ-15% מהשכר הממוצע במשק.
השכר הממוצע במשק בשנת 2011- 8,190 ש"ח.
בשנים האחרונות קיימת תופעה הולכת וגוברת של עובדים במעמד שכיר אשר מעוניינים לפתח את עצמם בצורה עצמאית. לשם כך הם מתחילים לעסוק בשעות הפנאי בתור עוסקים עצמאיים.
על אוכלוסיה זו, אשר בחלקה אינה עומדת במבחן "עובד עצמאי" לפי הגדרת חוק הביטוח הלאומי, לא חלה חובת תשלום דמי ביטוח לאומי.
עובד עצמאי חייב להירשם במוסד לביטוח לאומי מיד עם תחילת עיסוקו במשלח ידו, במקביל לרישום במס ערך מוסף ובמס הכנסה, אך עצתי לעוסקים אלו הינה לוודא רישום נאות של שעות העבודה וההכנסה הצפויה להם מעיסוקם במעמד "עובד עצמאי" וזאת למען נוהל תקין.
 
החל מתחילת שנת 2008, ההכנסה של מבוטח שאינו עונה להגדרת "עובד עצמאי" כאמור לעיל, חייבת בדמי ביטוח לאומי בשיעורים של מי שאינו עובד ואינו עובד עצמאי, למעט הכנסה שאינה עולה על 25% מן השכר הממוצע במשק, הפטורה בתשלום.
כמו כן, צריך לזכור כי באם העיסוק העצמאי יעבור את סף החיוב בדמי ביטוח לאומי, חובה להודיע על כך למוסד לביטוח לאומי באופן מיידי.
 
נתון אותו צריך לשקול כל אדם בבואו להירשם בביטוח הלאומי כ- "עובד עצמאי שאינו עונה להגדרה" הינה העובדה כי עובד עצמאי שכזה אינו יכול להנות מהזכויות הביטוחיות המוענקות לעצמאיים אשר כן עונים להגדרה וזאת במקרה של פגיעה במהלך העיסוק העצמאי.

דוגמא
מורה העובד למחייתו כשכיר בבית ספר ובנוסף, מלמד כ- 8 שעות בשבוע בממוצע באופן פרטי בביתו בתמורה ל- 75 ש"ח לשעה. (סך הכנסה חודשית מעיסוקו העצמאי- 2,000 ש"ח).
 
המורה לא עומד בתנאי הראשון, שכן הוא עובד פחות מ- 20 שעות שבועיות.
 
המורה לא עומד בתנאי התנאי השני, שכן הכנסתו החודשית נמוכה מ- 3,964 ש"ח.
 
המורה לא עומד בתנאי התנאי השלישי, שכן הוא מרוויח יותר מ- 15% מהשכר הממוצע במשק אך הוא עוסק במשלח ידו כעובד עצמאי פחות מ- 12 שעות בשבוע בממוצע.
 
עד לתיקון החוק בשנת 2008, היה המורה נחשב בביטוח לאומי כ-  "עובד עצמאי שאינו עונה להגדרות" ועקב כך הוא היה פטור מתשלום דמי ביטוח על הכנסתו.
בעקבות התיקון, המורה עדיין יחשב כ- "עובד עצמאי שאינו להגדרות" אך הוא יהיה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי בסך של 12% עבור הכנסתו שבין 1,982 ש"ח (25% מהשכר הממוצע במשק) ובין הכנסתו החודשית בסך של 2,000 ש"ח.
 
 
 
 


  1. סעיף 1 ל"חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה-1995".
 
 
  אין במידע המופיע במאמר זה משום חוות דעת או המלצה מקצועית. המידע המופיע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד. השימוש במידע זה הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש בו.
 
 
 
 
Top pageTop page

         הברזל 31, תל אביב  *  טלפון ישיר: 073-2231103  *  סלולארי: 050-9852939  *  פקס: 057-7973143  *  מייל: gilros@zahav.net.il
לייבסיטי - בניית אתרים